Karate klub URAKEN Zvolen


Prejdi na obsah

Kata

O karate

Súborné cvičenia KATA

Tak ako v každom bojovom umení pochádzajúcom z ďalekého východu, tak aj v karate tvorí významnú súčasť kompletného výcviku súborné cvičenie kata. Kata, v doslovnom preklade znamená "forma" a symbolizuje boj proti niekoľkým, najčastejšie dvom až štyrom imaginárnym útočníkom, ozbrojeným či neozbrojeným a útočiacich rôznymi spôsobmi v stanovenom poradí. Úloha "obrancu" spočíva vo vykrytí týchto imaginárnych útokov so súčasnými vlastnými protiútokmi a to vopred určenými technikami a v určenom smere, pričom ich vzájomná súvislosť tvorí celok, čiže kompletnú akciu zloženú z obrany a protiútoku.

Aby sa však kata neznehodnotila iba na predvádzanie techník Karate, sú tieto techniky vykonávané v určenom tempe a stanovenou rýchlosťou tak, aby kata dávala cvičiacemu pocit reality skutočného boja. Ide teda o vopred určený sled obranných a útočných techník, proti predpokladaným spôsobom útoku.

Pre názornosť si môžete pozrieť súťažné vystúpenie majstra sveta, venezuelčana Antonia Diaza a našej slovenskej majsterky Európy a bronzovej z majstrovstiev sveta Doroty Balciarovej.

Na skvelej stránke www.karateweb.sk nájdete množstvo cenných informácii o histórii kata, ako aj popis, charakeristiku a verzie jednotlivých kát, mená ich tvorcov, ...

Hľadať

Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu