Kata - Karate klub URAKEN Zvolen

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Kata

O karate
Tak ako v každom bojovom umení pochádzajúcom z ďalekého východu, tak aj v karate tvorí významnú súčasť kompletného výcviku súborné cvičenie kata. Kata, v doslovnom preklade znamená "forma" a symbolizuje boj proti niekoľkým, najčastejšie dvom až štyrom imaginárnym útočníkom, ozbrojeným či neozbrojeným a útočiacich rôznymi spôsobmi v stanovenom poradí.
Úloha "obrancu" spočíva vo vykrytí týchto imaginárnych útokov so súčasnými vlastnými protiútokmi a to vopred určenými technikami a v určenom smere, pričom ich vzájomná súvislosť tvorí celok, čiže kompletnú akciu zloženú z obrany a protiútoku.

Aby sa však kata neznehodnotila iba na predvádzanie techník Karate, sú tieto techniky vykonávané v určenom tempe a stanovenou rýchlosťou tak, aby kata dávala cvičiacemu pocit reality skutočného boja.
Ide teda o vopred určený sled obranných a útočných techník, proti predpokladaným spôsobom útoku.

Pre názornosť si môžete pozrieť súťažné vystúpenie majstra sveta, Ryo Kiyuna (JAP), a našej slovenskej majsterky Európy a bronzovej z majstrovstiev sveta Doroty Balciarovej.

Na skvelej stránke www.karateweb.sk nájdete množstvo cenných informácii o histórii kata, ako aj popis, charakeristiku a verzie  jednotlivých kát, mená ich tvorcov, ...
Karate klub URAKEN Zvolen
Ružová 1359/45
96001 Zvolen, Slovensko
tel.:
0910 236 309
0944 156 151
e-mail:
milan.olsiak.karate @ gmail.com
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky